top of page

 

ВСЕУКРАЇНСЬКА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА ІНТЕРНЕТ-КОНФЕРЕНЦІЯ
З МІЖНАРОДНОЮ УЧАСТЮ


«АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ: 
ДОСВІД І ПЕРСПЕКТИВИ»

 

СЕКЦІЯ 3

 

«МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ СОЦІАЛЬНОЇ ДОПОМОГИ У КРИЗОВИХ СИТУАЦІЯХ»

Ю. Л. Бриндіков

ДІАГНОСТУВАННЯ АЛКОГОЛЬНОЇ ТА НАРКОТИЧНОЇ ЗАЛЕЖНОСТІ У ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ ЯК ІНСТРУМЕНТ ПОПЕРЕДЖЕННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПАТОЛОГІЙ

Б. І. Ковбас, О. Л. Протас

Соціально-педагогічний супровід дітей із сімей, постраждалих у ході АТО

У статті розглянуто особливості сімей, постраждалих у ході АТО, основні проблеми, які можуть спостерігатися у дітей із таких сімей. Встановлено, що до таких сімей відносять: cім’ї, члени яких є учасниками АТО, або ж загинули в ході трагічних подій, сім’ї військовослужбовців, сім’ї, які стали вимушеними внутрішніми мігрантами. Встановлено, що сім’ї з такими дітьми підпадають під статус сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах, тому в роботі з ними необхідно користуватися відповідним законодавством.

Обґрунтовано необхідність допомоги таким дітям та їх сім’ям. Виявлено, що домінуючим видом / технологією роботи з дітьми із сімей, постраждалих у ході АТО є супровід. Представлено аналіз супроводу у соціальному, педагогічному, соціально-педагогічному аспектах. Виокремлено основні ознаки соціально-педагогічного супроводу.

Висвітлено особливості здійснення соціально-педагогічного супроводу дітей із сімей, постраждалих у ході АТО в умовах загальноосвітнього навчального закладу. Розкрито мету, завдання, принципи, основні компоненти соціально-педагогічного супроводу дітей із цих сімей. Представлено етапи здійснення такого супроводу.

Розглянуто складові змісту соціально-педагогічного супроводу дітей із сімей, постраждалих у ході АТО. Уточнено основні організаційні форми роботи із цими дітьми.

Визначено, що у разі потреби для надання допомоги таким дітям та їх сім’ям, необхідно залучати інших фахівців з різних установ та організацій. Окрім індивідуальної роботи з такими дітьми та їх сім’ями (допомога і соціальна реабілітація відповідно до потреб та проблем), необхідно здійснювати соціальне навчання, залучати до соціально значущої діяльності; надавати соціальну, психологічну, педагогічну та юридичну підтримку; здійснювати консультування. Допомога таким дітям та їх сім’ям має здійснюватися і на рівні держави, соціальних інституцій, спеціальних установ, професіоналів і волонтерів.

Отож, визначено, що соціально-педагогічний супровід є видом / технологією ефективної соціально-педагогічної діяльності, яка забезпечує надання комплексної соціальної, педагогічної, психологічної, правової допомоги дітям та їх сім’ям, сприяє створенню умов для успішного розвитку та соціалізації дітей.

Д. І. Куриця

ОСОБЛИВОСТІ ПОСТТРАВМАТИЧНОГО СТРЕСОВОГО РОЗЛАДУ У ДІТЕЙ-ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ

С. В. Куриця

РОБОТА З СІМ'ЯМИ УЧАСНИКІВ БОЙОВИХ ДІЙ В УМОВАХ ТРАВМАТИЧНОЇ КРИЗИ

О. В. Михайленко

СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНА ПІДТРИМКА ДІТЕЙ ТА ПІДЛІТКІВ, ЩО ОПИНИЛИСЯ У СКЛАДНИХ ЖИТТЄВИХ ОБСТАВИНАХ: ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ.

Зміни, що відбуваються у політичній, правовій та економічних сферах життєдіяльності суспільства значно загострили соціальні проблеми, безпосередньо позначившись на сім’ї та дитинстві. Кризовий стан сімей спричиняє не тільки різке зниження їхнього морального благополуччя, але й детермінує зростання кількості неповнолітніх, що опинилися у складних життєвих обставинах.

Cкладні життєві обставини – це обставини які об’єктивно порушують нормальну життєдіяльність особи, наслідки яких вона не може подолати самостійно. Складними обставинами можна назвати такі несприятливі для людини події, коли їй особливо важко і коли вона об’єктивно потребує сторонньої допомоги з боку держави, суспільства, громади, найближчого оточення, щоб впоратися з цими обставинами і відновити свою нормальну життєдіяльність. Особливо потребують такої допомоги діти, які опинилися у складних життєвих обставинах. Їм набагато складніше самостійно знайти прийнятний вихід із ситуації, що склалася.

Соціальна підтримка – система заходів, спрямована на розв’язання проблем людей, які перебувають у складних життєвих обставинах, шляхом надання їм допомоги чи необхідних соціальних послуг. Соціально-педагогічна підтримка – надання допомоги особистості у процесі соціалізації з метою розкриття та розвитку її можливостей. Вона орієнтована на створення умов для подолання індивідом труднощів в інтелектуальному, моральному, емоційно-вольовому розвитку, визначення інтересів і потреб, шляхів подолання проблем, що допомагає досягати бажаних результатів у різних сферах життєдіяльності.

Сутність соціально-педагогічної підтримки дітей та підлітків, що опинилися у складних життєвих обставинах, полягає у спільному з фахівцем проектуванні та плануванні шляхів подолання труднощів, розв’язанні проблем, посиленні життєвих ресурсів особистості, їх цілеспрямованому використанні у нових умовах для самореалізації, самозахисту, самовихованню.

К. С. Олійник

ОРГАНІЗАЦІЯ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ З БАТЬКАМИ ДІТЕЙ З ОСОБЛИВИМИ ПОТРЕБАМИ

 

Н. І. Сабат

ДІТИ МІГРАНТІВ: СУЧАСНІ ДЕФІНІЦІЇ ТА ТИПОЛОГІЇ

У статті розкрито зміст сучасних дефініцій та типологій дітей із сімей мігрантів, здійснених вітчизняними та зарубіжними вченими. Окреслено поняття «діти мігрантів», «діти трудових мігрантів», «соціальні сироти», «євросироти», «транснаціональні сім’ї». Охарактеризовано негативні наслідки міграції та виклики, з якими стикаються діти мігрантів: стигматизація, соціальна дезорієнтація, емоційна депривація та ін.

Доведено основну роль освітніх закладів у підтримці дітей мігрантів, необхідність опікунсько-виховної роботи з ними. Виокремлено основні методи й форми роботи з дітьми мігрантів: бесіда, індивідуальне консультування, соціально-психологічний і соціально-педагогічний тренінг, гра, арттерапія. Виявлено основні напрями навчально-методичної роботи вчителя початкової школи: розроблення додаткових навчальних програм для учнів-реемігрантів, які повертаються з батьками на батьківщину, та програм інтеграції і адаптації біженців та іммігрантів; наполегливу протидію расизму і ксенофобії; сприяння збереженню етнічної самобутності та мови імміграційних етнічних груп, розвиток їхньої культурної взаємодії з іншими етносами українського суспільства; розробку та запровадження спеціальних навчальних програм для дітей іммігрантів, спрямованих на опанування ними державної мови, вивчення історії та культури України та ін.

І. Р. Перепелюк, Х. І. Микитейчук

ВЗАЄМОДІЯ ВИХОВАТЕЛЯ ДОШКІЛЬНОГО НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ З СІМ'ЯМИ, ЯКІ ОПИНИЛИСЯ В СИТУАЦІЇ ВИМУШЕНОГО ПЕРЕСЕЛЕННЯ

О. О. Човган

СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ ПІДГОТОВКИ МАЙБУТНІХ СОЦІАЛЬНИХ ПРАЦІВНИКІВ В ІНКЛЮЗИВНІЙ ШКОЛІ

Л. А. Якубова

СОЦІАЛЬНА РОБОТА З ЖІНКАМИ, ЩО ПОТЕРПАЮТЬ ВІД ДОМАШНЬОГО НАСИЛЛЯ

І. М. Чернін

Соціально-економічні засади щодо роботи із військовослужбовцями, які перебували в зоні АТО

Please reload

bottom of page